Prohászka Béla, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke
Németh József, a szervező Csajda Csárda tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Vendéglős és Hagyományörző Bizottságának elnöke így összegezte a verseny tapasztalatait:
"Idén 13. alkalommal lett megrendezve a Kalocsai Paprika Napok keretin belül a Paprikás Ételek Főzőversenye, amely pontosan egyidős a Békéscsabai Kolbászfesztivállal. A verseny lényege, hogy a paprika valamilyen produktumként kerüljön bele az ételbe. Ennek megfelelően a versenyzők paprikával ízesítették a különböző pörköltöket, a gulyást, de ez a fontos hungarikumnak számító fűszernövény megtalálható volt a savanyúságokban és salátákban is.
Németh József a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Vendéglős és Hagyományörző Bizottságának elnöke
Másik fontos versenyszám volt, hogy aki a legjobb paprikás ételt főzte a zászlós borhoz, azt a versenyzőt a Kalocsai Szent István Paprika Lovagrend a tagjává fogadta. A tanulók versenye során a környék tanuló versenyeztek még külön díjért.
A Paprikás Ételek Főzőversenye olyan szakmai megmérettetés, ahol különböző népi gasztro-kultúrát mutatnak be a különböző tájegységek képviselői. Sok helyről érkeztek versenyzők: 72 csapat 164 ételét kóstolta a szakmai zsűri, melynek Prohászka Béla, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség elnöke volt a vezetője. Mellette olyan neves mesterszakácsok alkották a bíráló grémiumot., mint Varga Károly 11-szeres olimpiai és négyszeres világbajnok mesterszakács, Mészáros László executive chef, Csetneki László, az MNGSZ Észak-Bükki Régiójának elnöke, Opóczki István a bécsi magyar nagykövetség séfje, Pető István Venesz-díjas séf, Ónodi Ferenc, a Magyar Grill Szövetség elnöke, Csányi Sándor, a Magyar Fesztivál Szövetség elnöke, dr. Simon Tamás gasztronómus, Szolnok megyei rendőr-főkapitány és Bíró Gyula executive chef.
XIII. Paprikás Ételek Főzőversenye - Kalocsa
A versenyen 5 főből álló mozgó zsűri - melynek vezetésével Pető István Venesz-díjas chef, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség tiszteletbeli elnöke volt megbízva - árgus szemekkel figyelte a verseny minden momentumát, az ételek elkészítési módját, a felhasznált alapanyagok minőségét és a szakmaiságot.
A megmérettetés során három díjat osztott ki a neves szakmai zsűri: az Ínyes Mester címet a Horvátországból érkezett Süpöcz Árpád hal-lakomájával nyerte el. A legmagasabb Aranybogrács díj fődíját a Kalohírek csapata érdemelte ki Paprikás gombócával, melyet Gergely József macskakörömbe tett gombóckirály emlékére készített. A Rubin Diploma díjat pedig a Nasgykanizsáról érkezett Sepa csapat nyerte el, amelyet a Kalocsai Szent István Paprika Lovagrend tiszteletbeli tagjává választottak. A verseny végén rendkívül gyönyörű mártott okleveleket, érméket és rendkívül sok értékes ajándék tárgyakat kaptak több mint 1 millió forint értékben a versenyzők.
Kép a XX. Kalocsai Paprika Napokról
A diákoknál a hasonló kiemelkedő tudás végett kimondottan az olimpiai pontozásos rendszert alkalmazta a zsűri, ahol három arany és két ezüstérem is született.
Nagyon nagy mértékben emelte a színvonalat, hogy az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend tagjai közül 23-an voltak jelen a rendezvényen. A Magyar Gasztronómiai Szövetség tagjai közül Szabó Pál, az MNGSZ nagykövetét, az első magyar fehérasztal lovagrend főkancellárját ütötték a Kalocsai Szent István Lovagrend lovagjává. Korábban már ezt a címet Benke László, Pető István és Németh József kapta meg."
Az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend tagjai a Kalocsai Paprika Napokon
Prohászka Béla hírportál - prohaszkabela.com
Szóljon hozzá fórumon!