Hírek - Prohászka Béla

Ígéretesek a MENZA MINTA = MINTAMENZA program eredményei

Ígéretesek a MENZA MINTA = MINTAMENZA program eredményei
Prohászka Béla Venesz díjas Olimpiai Aranyérmes Mesterszakácsot,  valamint Dr. Sárosi Tamást, a Békés Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének helyettes megyei tiszti  főorvosát a MENZA MINTA = MINTAMENZA programmal kapcsolatban kérdeztük.

- Mik az eddigi tapasztalatok a programot illetően?
- A program három fő célt tűzött ki maga elé.
1., A közétkeztetésbe bevont nyersanyagok körének bővítését, új ételsorok kialakítását, egészséges alapanyagok alkalmazását.
2., Helyi kistermelők, vállalkozások által termelt és előállított nyersanyagok bevonását.
3., Az étkezési kultúra, a közétkeztetés tárgyi feltételeinek javítását.


Prohászka Béla

Prohászka Béla mesterszakács is a kezdeményezés mellé állt



Az elmúlt egy év tapasztalata azt mutatja, hogy a kitűzött célok elemei a program kapcsán meg tudtak valósulni valamennyi csatlakozott közétkeztetési intézménynél, illetve önkormányzatnál. Természetesen az elért eredményeket befolyásolja a kiindulási állapot, pl. a konyha felszereltsége, személyi állomány képzettsége.

közétkeztetés


Kiemelkedő eredményt sikerült elérnünk Gyulán, ahol az önkormányzat egyhangú döntéssel csatlakozott a programhoz, és a polgármesterrel, illetve a munkatársaival gyakorlatilag heti szinten tudunk egyeztetni. A sikeres együttműködés egyik legfontosabb bizonyítéka, hogy a városi képviselő testület a tanévkezdésre valamennyi tálalókonyhán eszközfejlesztést hajtott végre, ami a kulturált étkezési körülmények színvonalát emeli. 21 milli forintot fordított erre a célra az önkormányzat és ez berendezések beszerzését, illetve új evőeszközök, minőségi tányérok, asztalok, székek megvásárlását jelentette. Az önkormányzat szintén segítséget nyújt nekünk abban, hogy a helyben megtermelt élelmiszerek bekerülhessenek a közétkeztetés beszállítói láncába, piacot teremtve a helyi vállalkozásoknak.

Tréningeket tartunk a közoktatási intézményekben dolgozók számára, mert alapvetően fontosnak tartjuk segítő közreműködésüket, hiszen Ők állnak napi kapcsolatban az ovisokkal és iskolásokkal. A konyhák dolgozóinak a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség munkatársai tartanak tájékoztatót, mert célunk, hogy az étel ne csak egészséges legyen, hanem finom is és a gyerekek azt elfogyasszák. Nagyon fontosnak tartjuk a fokozatosságot is!

Dr. Sárosi Tamás,

Dr. Sárosi Tamás, a Békés Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének helyettes megyei tiszti  főorvosa is részt vesz a programban


Népegészségügyi szempontból kiemelendőnek tartom - mondta  Dr. Sárosi Tamás-, hogy valamennyi konyha esetében jelentős javulást értünk el az egészséges nyersanyagok felhasználásának terén, vannak olyan településeink, amelyek megfelelnek a közétkeztetési ajánlásnak. A nyáron megjelent, a közétkeztetésre

közétkeztetés

vonatkozó új Országos Tiszti Főorvosi ajánlásnak a programhoz csatlakozott konyhák különösebb erőfeszítés nélkül tudnak megfelelni, és az is látszik, hogy a céljaink jók voltak, hiszen az ajánlásban megfogalmazottak a programunkban már egy éve működtek.

- Kik csatlakoztak eddig a programhoz?
- Békés megyéből már csatlakozott Kondoros, Gyula, Sarkad, Békés, Szarvas, Mezőhegyes, Mezőkovácsháza, folyamatban van továbbá Tótkomlós és Lőkösháza bekapcsolódása. Megyén kívüli megkeresések is érkeztek, Bócsa és Tiszadada esetében már megtörtént a kiindulási étrend értékelése.

- Mik a távlati tervek, a közeljövőt, és a távolabbit illetően?
- Szeretnénk tovább bővíteni a csatlakozott települések körét, hiszen az eredményeink nagyon jók. A gyulai példa bizonyítja, hogy ahol az önkormányzat is a kezdeményezés mellé áll, ott rövidtávon lehet igen jelentős eredményeket elérni.

közétkeztetés


Megoldásra váró probléma, hogy a helyi termelők bevonása tervezést igényel. Tapasztalatunk, hogy a kistermelők nem minden esetben tudják kielégíteni a közétkeztetés igényeit, mert pl. a korábbi években a termelést jelentősen lecsökkentették. Megoldást igényel a közbeszerzési eljárás módosítása, ami újabb teret nyithat a helyi termékek bevonására, hiszen a nagy konyhák esetében ez még mindig problémát jelent. Folyamatosan dolgoznunk kell, hogy el tudjuk érni a szemléletváltozást a közétkeztetést ellátó konyhák dolgozói, mind pedig a gyermekek étkeztetésében résztvevő oktatási, nevelési intézmények dolgozói részéről. Sikeres pedig akkor lehet a program, hogyha annak eredményeit kommunikálni tudjuk a szülők és a lakosság felé annak érdekében, hogy az egészséges táplálkozással kapcsolatos ismereteket bővítsük és a menzai étrend változását kedvezően tudjuk elfogadtatni. Távlati terveink között szerepel, hogy mind az óvodásoknak, mind az iskolásoknak legyen választási lehetőségük, két menü közül.

Úgy látjuk, hogy az eredmények birtokában nagy szükség volna a törvényhozók fokozottabb támogatására annak érdekében, hogy a programot kiszélesítsük, és akár országos programként működjön.


MCOnet-Kovács Tünde